Jak przechowywać sushi? Czy sushi można zjeść następnego dnia?

Kuchnia japońska cieszy się coraz większą popularnością, a po sushi sięga coraz więcej z nas. Niekiedy też sami przygotowujemy sushi w domu. Bez względu jednak na to, czy zamawiasz najlepsze sushi na Olechowie w Łodzi, czy rolki przygotowujesz samodzielnie w domu, powinieneś znać zasady, jak przechowywać sushi, by cieszyć się wyjątkowym smakiem dania i przede wszystkim, by uczta nie skończyła się żadnymi dolegliwościami żołądkowymi. Dowiedz się, jak przechowywać sushi.

Najlepsze sushi na Olechowie – świeże i zjedzone do 3 godzin po przygotowaniu

Sushi kojarzone jest przede wszystkim z surową rybą – i faktycznie w wielu rolkach to właśnie surowy tuńczyk lub łosoś zajmują pierwsze miejsce w składzie. Z tego względu sushi należy spożyć jak najszybciej po przygotowaniu – najlepiej do 3 godzin, choć przy odpowiednim przechowywaniu (w chłodnym miejscu) sushi z surową rybą możemy zjeść nieco później. Jest to przede wszystkim bezpieczne, ponieważ w tak krótkim czasie żadne drobnoustroje nie mają szans się rozwinąć. Zjedzenie sushi tuż po jego przygotowaniu to również najprostszy sposób, by delektować się pełnią smaku i fakturą poszczególnych składników.

Jednak sushi to nie tylko surowa ryba – to także ryba wędzona, grillowana czy w tempurze, a także warzywa. I te składniki sushi są odporniejsze na upływ czasu. Jak przechowywać sushi w sposób bezpieczny?

Jak przechowywać sushi? Ile czasu sushi może leżeć w lodówce?

Jeśli planujesz zjeść shushi dzień po jego przygotowaniu, postaw na składniki inne niż surowa ryba. Zamawiając dużą porcję sushi, warto ucztę rozpocząć od rolek z surową rybą, by w razie uczucia sytości przed skończeniem całej porcji, zostały te kawałki, które surowej ryby nie zawierają. Wówczas z powodzeniem możesz sushi schować w lodówce i wrócić do niego na następny dzień. Aby sushi się nie zepsuło, sięgnij po nie do 24 godzin od jego przygotowania.

Niestety takie sushi może nie być już tak bardzo smaczne, jak świeże sushi – aby w miarę możliwości utrzymać teksturę, przed włożeniem sushi do lodówki, zabezpiecz je przed kontaktem z powietrzem, np. owijając opakowanie folią spożywczą.

Czy sushi można mrozić?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Po pierwsze wszystko zależy, czy do jego przygotowania faktycznie użyta była ryba świeża czy też mrożona. Wcześniej mrożonej ryby nie można zamrozić drugi raz, nie oddając jej obróbce termicznej. W najlepszych susharniach, takich jak nasza, ryba w sushi jest zawsze świeża – jednak odmrożone sushi naprawdę nie smakuje tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Dlatego wysokiej jakości sushi można mrozić, ale naprawdę nie warto.

Jak przechowywać sushi w transporcie?

Jeśli zamawiasz sushi na Olechowie z odbiorem osobistym, a nie planujesz zjeść dania tuż po powrocie do domu, warto wziąć ze sobą torbę termiczną – szczególnie latem. Ochroni ona sushi przed nagłymi i dużymi zmianami temperatur. Jeśli nie masz takiej torby lub zwyczajnie zapomniałeś jej ze sobą zabrać, zadbaj, by sushi nie było wystawione w transporcie na słońce.

A co zrobić, jeśli planujesz zjeść sushi jutro, ale wiesz, że nie będziesz miał jak go przygotować lub zamówić? Najlepiej zmień plany i zamów lub ugotuj inne danie, a sushi zaplanuj na dzień, w którym będziesz mógł delektować się każdą rolką na niedługo po przygotowaniu całego zestawu. Zapraszamy do najlepszej restauracji sushi w Łodzi!